Félistenek királya – Védelmet és biztonságot keresőknek
Indra a félistenek királya, az eső és a mennydörgés istensége. Az időjárás és a felhők neki engedelmeskednek. Míg Visnu az elsődleges félistenek, mint Indra, Brahmá és Siva vezetője, addig Indra az adminisztratív félistenek irányítója. A Védák Rig-védában szereplő himnuszai kijelentik, hogy Indra az emberiség barátja, aki együtt tartja a föld különböző törzseit.

Indra a felsőbb világ ura Airavata elefántján. Az ind-u „esőcsepp” jelentésű, az ind „nagy teljesítményű”. Az ina erőset jelent, az idh pedig ezt: „meggyújt”. Talán utalás arra, hogy a villámaival hatalmas fényt áraszt, vagy tüzet tud gyújtani. Gyakran hívják Dévarádzs-nak is: देवराज – király istenség.
Inrda az apja Ardzsunának, a Bhagavad-gítá hősének, Krisna barátjának. Ardzsuna születése egy misztikus történet része, az édesanyja, Kuntidévi királynő és Indra kapcsolata nem mindennapi. Indra felnőtt fiát meginvitálta égi királyságába, és megtanította neki a legkülönlegesebb katonai és zenei tudományt. A kuruksetrai csatában is fiát támogatta, igaz, hogy egy kis csalással, de megmentette fia életét.
Indra pozíciója
Indrát különféle szertartásokkal, jagjával imádják, hogy elnyerjék kegyét. A jó idő elengedhetetlen a mezőgazdaságban, és az emberek szívesen áldoznak annak érdekében, hogy a föld gazdagon teremjen. Csodálatos tetteit himnuszok sora örökíti meg. Indra uralkodó bolygója Indraloka.
Indra személyisége nagyon összetett. A mennyei bolygók fő félistene, de mivel ez még mindig az anyagi világban van, ő roppant gazdagsága és ereje ellenére egy hétköznapi élőlény is. Ezért a feltételekhez kötött lélek négy hibájával is rendelkezik:
bhrama
(téved)
pramada
(illúziók)
vipralipsá
(csal)
káranapatava (érzékszervi fogyatékosság)
Több Indrával kapcsolatos történet e négy téma köré csoportosul.
Indra a félistenek nagyhatalmú királya, vezetője, s a démonok legfőbb ellensége. Ő a villámlás, a mennydörgés, a viharok, esőzések és a rohanó folyamok istensége. Kezében tartott fegyvere a hatalmas villámjogar.
Indra Gayatri mantra
Oṃ devarājāya (sahasranetrāya) vidmahe |
vajrahastāya dhīmahi |
tanno indraḥ prachodayāt ||Ó, elmélkedjünk Dévák királyán („ezerszemű”).
Az a nagy Isten, aki a villámot a kezében tartja, inspirálja és világítsa meg elménket és értelmünket.
Indra ábrázolása
Indra egy fehér elefánton, az elefántok királyán, Airavatán vagy néha lovak húzta aranyszínű szekéren utazik. Kettő vagy négy karral ábrázolják. Kezében általában legfontosabb fegyverét, a villámot (vadzsrát) tartja, ami nem csak a harcban nyújt számára segítséget, hanem abban is, hogy feltámassza vele a harcban elesetteket. Láthatunk nála íjat és nyilakat, kagylókürtöt, hálót vagy horgot is.
Indra a keleti égtáj istensége. Teste arany- vagy vöröses színű. Oda és akkor küld zivatart, ahová és amikor csak akar. Szahaszráksának vagy “ezerszeműnek” is nevezik. Néha egész testét szemekkel borítva ábrázolják. A mennyei bolygókon lévő Indra-Pura nevű városban lakik.
A Védák gyakran írnak cselekedeteiről. Gyakran harcba száll a démonokkal, s néha el is veszíti a csatákat, s ilyenkor az Úr Visnuhoz kell fordulnia segítségért.
A templomokban nem imádják közvetlenül, de gyakran látható a Visnu templomokban faragványokon, amint elefántján ül.
Felesége Indrání, akit Aindrínek vagy Paulomínak is neveznek. Ő az ég istennője, akinek csodálatos aranyszínű bőre van. Indrání az eszményi indiai nő, aki rendkívül odaadó a férje iránt, s gyönyörű szép.